Ogarnięty Tata

Wychowanie dziecka okiem taty
Zwierzątko pod choinkę

Kup mi zwierzątko

Twoje dziecko właśnie wysmarowało całą listę gwiazdkowych prezentów, które Mikołaj powinien w nocy zostawić pod choinką. Na pierwszym miejscu jest pies, na drugim królik, na trzecim chomik, a na czwartym… rybki. Od trzech miesięcy słyszysz tylko: a na urodziny chcę psa, bo Błażej już ma! W końcu ulegasz, ale czy tak naprawdę wiesz, na co się skazujesz?

Hurra, mamy wreszcie psa!

Małe szczeniaki są zawsze słodkie i fantastyczne. Dziecko chce się do niego przytulać, rzucać mu piłki, czy podsuwać miskę z karmą. I w końcu posiadanie psa w domu jest zbawienne dla rozwoju dziecka. Przecież sami lekarze o tym Cię przekonują. Dziecko się lepiej wychowuje, jest bardziej społeczne, mniej agresywne – same plusy! Czy aby na pewno? Pies rzeczywiście może być cudownym przyjacielem rodziny, pod warunkiem, że:

  • masz miejsce dla niego w domu. I nie myśl, że zawsze się jakiś kąt znajdzie, a ostatecznie pies może spać w przysłowiowych nogach. Nie może i nie powinien, a zwłaszcza jeśli decydujesz się na większego czworonoga, to musisz pomyśleć o legowisku dla niego,
  • wiesz, co zrobisz z psem na wakacje. Błahy problem? Wydawać się może do pierwszych planów. W hotelach za psa dopłacisz, w niektórych ośrodkach w ogóle Cię z psem nie wpuszczą. Coraz więcej plaż oznakowana jest zakazem przyprowadzania psów. Wymieniać dalej?
  • wiesz, że nikt w domu nie jest uczulony na sierść – poważny problem, który wiąże się z bardzo szybkim oddaniem psa do schroniska albo w inne ręce i wielką rozpaczą u dzieci…

Kto wyjdzie ze mną na spacer?

Kupienie zwierzątka i nie tylko psa, to zawsze jest obowiązek. Chyba, że zdecydujesz się na małe żółwie, które rzeczywiście są bardzo łatwe w obsłudze. Wyżywią się nawet trawą z ogródka, na zimę zasną w ciepłym miejscu, a latem potrzebują jedynie jedzenia i wody. Możesz je zostawić nawet na dwa tygodnie w akwarium bez opieki. Z innymi zwierzętami jest już trudniej.

  • Masz psa – to oznacza, że trzeba z nim iść na spacer i to już o szóstej rano, nawet kiedy za oknem pada, wieje i jest nieprzyjemnie ciemno. Już w pierwszych tygodniach, kiedy będziesz biegać ze ścierką po całym domu, z kilka razy pożałujesz swojej decyzji. Wymiociny, odchody, pogryzione buty… wszystko będziesz mieć ze szczeniakiem w pakiecie. A do tego musisz dbać o jego sierść, o dobry wybieg, zęby i płacić za drogie wizyty u weterynarza – pies to więc nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek i koszty.
  • Wolisz chomika? Owszem zwolniona jesteś z wychodzenia na spacer, a rachunki u weterynarza będą o wiele mniejsze. Chomik jednak niezwykle hałasuje w nocy, może ugryźć w palucha przy karmieniu i pogryzie kable, jeśli ucieknie z klatki. Do tego nie zostawisz go samego dłużej niż na dwa dni i musisz dbać o czystość w klatce.
  • Może ptaki? Tu sprawa jest jeszcze trudniejsza. Ptaki są niezwykle wymagającymi i dość głośnymi mieszkańcami. Do tego brak możliwości zabawy z nimi, sprawia, że szybko się dzieciom nudzą, pozostając jedynie problemem i obowiązkiem dla rodziców.

Przemyśl więc, zanim kupisz

To nie oznacza oczywiście, że pies czy inne zwierzę, jest zawsze nietrafionym wyborem. Jeśli lubisz spacery, masz sporo wolnego czasu, a do tego kochasz zwierzęta – pies w Twoim domu będzie zwyczajnie kolejnym domownikiem, a nie żadnym przykrym obowiązkiem.  O czym więc pamiętać?

  • Zastanów się, jakie zwierzę, pasuje do Twojego domu. Jeśli lubisz koty, to pamiętaj, że te zwierzęta zawsze w jakimś stopniu, pozostają dzikie. Jeśli to ma być pies, sprawdź, jaką rasę wybrać. Twój pies musi być przyjacielem rodziny, znosić cierpliwie harce Twoich dzieci i pasować wielkością do Waszego królestwa. Nie pakuj więc np. bernardyna do dwupokojowego mieszkania.
  • Jeśli najpierw jest dziecko, a potem zwierzę, to pamiętaj, że musisz dziecko nauczyć obchodzenia się ze zwierzęciem. To nie jest zabawka, którą można bezkarnie godzinami poddawać różnym torturom, inaczej może dojść do tragedii. Dlatego na początku musisz poświęcić bardzo dużo czasu, by wszystko właściwie funkcjonowało, a pies czuł się u Ciebie dobrze.
  • Jeśli zwierzątko ma być na dworze, np. królik na balkonie, to pamiętaj, by zorganizować mu odpowiednie warunki do życia, również na bardzo mroźne noce.

Dzieci mają różne zachcianki, a Ty jako rodzic, nie musisz spełniać ich wszystkich. Zwierzę w domu wiąże się bowiem z odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami, które nie zawsze scedujesz na innych. Dlatego dobrze przemyśl decyzję o zakupie psa, królika czy kota, bo często niechcianym czworonogom trudno potem znaleźć nowy, szczęśliwy dom.  

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.