Ogarnięty Tata

Wychowanie dziecka okiem taty
Zaangażuj się TATUSIU!

Zaangażuj się!

Czasem mam takie wrażenie, że ojcowie wspólne wyjście na spacer z dzieckiem, traktują jak sposób na odpoczynek czy sprawdzenie wyników ligi piłkarskiej. Dobrze, że na placach zabaw są ławeczki, jest gdzie usiąść. Jednak nawet jeśli ławki są zajęte, tatuś oprze się o zjeżdżalnię albo pobliskie drzewo. I oczywiście dzieciom trzeba dać szansę na odrobinę samodzielności, ale nie przez dwie godziny przesypywania piasku łopatką w piaskownicy! Tatusiu najwyższy więc czas, byś i Ty się zaangażował!

Wychowanie przez ojca

Wspólne wyjście na plac zabaw – wspólne zabawy

Wycieczka na pobliski plac zabaw zawsze jest dobrym pomysłem. Pozwala dziecku zawierać nowe znajomości, zapewnia ruch na świeżym powietrzu i uczy samodzielności. Dzieci jednak lubią też ten czas spędzać ze swoimi rodzicami. Nagle zapominają, że potrafią się huśtać na huśtawce, odkrywają lęk wysokości na zjeżdżalni czy nie potrafią obrócić napełnionego piaskiem wiaderka, by zrobić z niego babkę. Zniecierpliwiony tata nawet nie odrywa nosa od telefonu, tylko cedzi spokojnym głosem – przecież potrafisz to i bez mojej pomocy. A jakże potrafi, ale chce, byś  też od czasu do czasu schował smartfon do kieszeni i ruszył z nim na podbój placu zabaw. Wystarczy, że poświęcisz mu pół godziny z dwóch godzin spędzonych na placu zabaw, by dziecko nie krzyczało ze zjeżdżalni – tatoooo, tatooo boję się zjechać!

Rozmowa z dzieckiem

Przecież masz kolegów

Jeśli każdego dnia odsyłasz dziecko na ten sam plac zabaw, to możesz mieć pewność, że w końcu i w gronie najlepszych kolegów, mu się to znudzi. Dlatego warto czasem wziąć inicjatywę w swoje ręce a bardziej w nogi i np. zorganizować z synem mecz piłki nożnej. Nawet jeśli dołączy kilku chłopców, to wciąż będzie dla niego ważne, że tata też grał. To samo tyczy się córek. Gra w paletki, koszykówkę, czy balansowanie na placu zabaw  – jest tyle możliwości, by spędzić trochę czasu z córką, poznać jej możliwości, jej granice czy bolączki. Tego się nie dowiesz, stojąc z boku i czytając wiadomości na smartfonie. Dzieci też potrzebują tego wspólnego czasu z tatą. Nabierają wtedy większej pewności siebie, ale też wiedzą, że są naprawdę kimś ważnym w jego życiu. Nawet jeśli znajdziesz czas raz w tygodniu na wspólny mecz czy jazdę na rowerze  – dla Twojego dziecka będzie to już bardzo wiele.

Zaangażuj się tata! Potrzeba ojca

Wspólna wycieczka na plac zabaw – jaka jest w niej rola taty?

Pewnie Cię zaskoczę, jeśli napisze, że taka sama, jak mamy! Choć mam nadzieję, że wiesz, to tak dobrze, jak ja. Nie siedź więc już na tej ławce, nie stój pod tym drzewem. I nie czuj się zwolniony z obowiązku, bo dziecko właśnie bawi się już z mamą. Możecie przecież w trójkę. Dziecko jest świetnym obserwatorem. Szybko ocenia sytuację, nawet kiedy jest jeszcze małe. Jeśli nie bierzesz aktywnego udziału w rodzinnych zabawach na placu zabaw, nie dziw się potem, że dziecko płacze, kiedy odprowadzasz je do przedszkola, na lodach woli usiąść na kolanach mamy, a na rodzinnym przyjęciu nie uspokoi się na Twoich rękach. To również jest efektem tego, jak często spędzasz z dzieckiem czas i jak bardzo przekonujesz go o tym, że to właśnie mamie powinien bardziej zaufać. To w końcu mama wspiera go przy pierwszym zjeździe na ślizgawce, to przecież mama uczy bujania na huśtawce i to mama buduje z nim wielki zamek z piasku. Ty siedzisz tylko na ławce i dziecko w systemie zero jedynkowym tak pojmuje Twoją rolę w jego całym życiu, nie tylko na placu zabaw.

Bądź bardziej aktywny w życiu Twojego dziecka. Wyjścia na plac zabaw, nie traktuj jako chwili do odsapnięcia, tylko pokaż dziecku jak ważne jest i dla Ciebie spędzanie z nim czasu. Pokaż mu że i Tobie może zaufać i na Ciebie może liczyć w trudnych sytuacjach. Możesz się śmiać, ale od błahej wycieczki na plac zabaw zaczyna się trwałe budowanie więzi w przyszłości. Oczywiście masz na to jeszcze sporo czasu, ale im mniej się angażujesz w życie dziecka, tym trudniej te właściwe więzi będzie Ci zbudować.

Zaangażuj się! Wychowanie dziecka

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.