Ogarnięty Tata

Wychowanie dziecka okiem taty
Towarzystwo, a wychowanie

Towarzystwo i jego wpływ na wychowanie

Ta dziewczyna z kolczykiem w nosie, mocnym makijażem i wymalowanymi na czarno paznokciami to na pewno moja córka?  – przecież jeszcze niedawno wiązałeś jej sznurówki, naklejałeś plaster na stłuczone kolano, jeszcze niedawno rozczulałeś się na widok warkoczyków, na miejscu których dziś widzisz jakieś dziwne dredy. Jak na nasze dzieci wpływa towarzystwo?

Dla dzieci ważna jest przynależność do grupy?

Zobacz również: Źle traktowane dziecko. Czy przestaje kochać rodziców?

Dzieci i to od najmłodszych lat potrzebują silnych więzów społecznych. Na początku nie jest to groźne, wynika zwyczajnie z podobnych zainteresowań, bliskiego sąsiedztwa czy uczęszczania do tej samej klasy. Później zwłaszcza w fazie dojrzewania może być źródłem prawdziwych problemów. Rodzice często złe towarzystwie winią za słabe wyniki w nauce, pyskowanie w domu, brak ogłady. Trzeba jednak wrócić do momentu samego przystąpienia do owej grupy. Ponieważ często właśnie faza buntu, efekt braku miłości w domu rodzinnym czy nieakceptowania przez rówieśników popycha do zawierania niekoniecznie właściwych znajomości. Trzeba natomiast pamiętać, że tam gdzie zaczyna się akceptacja, zaczyna się też przyjaźń. Czy jednak patrzymy w dobrą stronę? To jak z wężem, szukasz ogona, a powinieneś może głowy. Dla tej właśnie akceptacji borykający się z różnymi problemami nastolatek zrobi wiele – zacznie wagarować, pić alkohol, zażywać dragi czy grać w niebezpieczne gry.

Wychowanie dziecka LGBT

Towarzystwo ma zawsze wpływ, ale czy zawsze zły?

Zobacz również: Wychowanie dziecka, to wielka radość. Jak czerpać radość z wychowania dziecka?

Dobrze, jeśli nastolatek należy do jakiejś grupy. To ważne by miało z kim wyjechać na obóz, wspólne wakacje, spędzić sylwestra czy zwyczajni pójść pobawić się w weekend. Wspólne towarzystwo rozwija umiejętności, pasje, napędza do kreatywnego myślenia. Tak się dzieje, jeśli grupa ma dobry wpływa na nastolatka. Jest to np. paczka uczniów ze szkoły, ekipa miłośników wycieczek górskich, czy fotografii. Gorzej jeśli dziecku zaimponują osiedlowi dresiarze, zbuntowane ale niekoniecznie anioły, palący trawkę, kradnący w sklepach i namawiający do rzucenia szkoły czy opuszczenia domu.

Złe towarzystwo, co robić

Rodzicu, jest źle, ale reaguj z głowa, by nie było jeszcze gorzej!

Chłodne spojrzenie z boku zawsze pokazuje inny obraz. Dlatego nic dziwnego, że rodzice widzą więcej i lepiej. W paleniu papierosów pod blokiem, widzą niekoniecznie świetlna przyszłość swojego dziecka. Dlatego próbują reagować. Im jednak bardziej krytykujesz nowych przyjaciół, tym większym wrogiem stajesz się sam dla swojego dziecka. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zaufać i szukać przyczyn tego stanu. Ich niwelowanie może spowodować, że Twoje dziecko dostrzeże inne autorytety. Ważne jest również, by nie zostawiać dziecka samego i próbować mu pomóc, w krytycznych sytuacjach

Czym jest wychowanie

Masz czas, by coś zmieniać

Zobacz również: Dzieci lubią być brudne. Czy sądzisz, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko?

To nie jest proste – mieć 17 lat i widzieć swoje życie we właściwym świetle. Jasne, że masz czas na bunt, na zabawę, na śmiech i łzy. I pewnie, baw się, bo jak nie teraz, to kiedy? Tylko zatrzyma się na chwilę i jednak zerknij, co będziesz robić za 10 lat. Kim chcesz być i co już dziś możesz zrobić w tym kierunku. Mówi do Ciebie rasowy chuligan, dziś psycholog z określonymi celami na życie. Chcesz wiedzieć, jak skończysz? Chcesz wiedzieć, dlaczego warto by w grupie, ale nie zostawać pod jej wpływem? Pogadajmy o tym.

Wpływ złego towarzystwa

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.