Ogarnięty Tata

Wychowanie dziecka okiem taty
Przedsiębiorcze dziecko

Przedsiębiorcze dziecko, to znaczy jakie?

W jednym z warszawskich przedszkoli ukazało się ogłoszenie z organizowanym kursem informatycznym dla małych dzieci. Pierwsze, co przyszło rodzicom na myśl – to dopiero próba wyciągnięcia pieniędzy. Cóż to takie małe dziecko pojmie z tej informatyki? Okazuje się jednak, że dużo. Taki kurs jest również bardzo fajnym sposobem rozwijania u dzieci pożądanych w przyszłości cech. Jakich?

Przedsiębiorcze dziecko

Czemu warto dziecku dawać kieszonkowe?

Zobacz również: Przedsiębiorcze dziecko, Nauka oszczędności

Niejedna mama odczuwa poważny strach przed wspólnymi zakupami ze swoją pociechą. Słodka dziewczynka czy inteligentny chłopczyk na widok kolorowych regałów, przepełnionych słodyczami, zabawkami czy gazetami w kilka sekund przeobraża się w strasznego potwora, który musi mieć wszystko tu i teraz. Uwierzysz jednak, że możesz to łatwo zmienić? Jak? Daj dziecku kieszonkowe. Nic wielkiego. Małą kwotę – np. 10 złotych miesięcznie. Wchodząc do sklepu powiedz, że dziecko może sobie za to kupić, co chce, ale tylko do kwoty, jaką od Ciebie otrzymało. Wiem okrutne, jak z tą reklamą Forda  – mogą Państwo kupić auto w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to czarny. Za pierwszym razem z pewnością dziecko czeka małe rozczarowanie, zwłaszcza jeśli przy kasie okaże się, że tego, co chce, jednak kupić nie może. Za drugim, no dobra może czwartym razem zobaczysz, że Twoje dziecko nie wpada z wielkim szałem do sklepu, ale że podchodzi do półki i analizuje, co może kupić, ile potrzebuje pieniędzy, bądź co mu się bardziej opłaca. Zanim podejmie rozsądną decyzję, Ty zdążysz zrobić resztę zakupów.  To nauczy go również analitycznego myślenia, kreatywności i przede wszystkim zrozumienia, że wszystko ma swoją cenę

Jak wychować przedsiębiorcze dziecko

Co z tym kursem informatyki?

Zobacz również: Nauczyciele i ich krytyka

Zapisać dziecko!! Przedszkolaki wcale nie będą musiały  poznawać definicji Bajtów czy tajemnic Excela. To czas zabawy, podczas której małe dzieci nauczą się:

  • pracy w zespole,
  • kreatywnego myślenia,
  • analizowania,
  • komunikacji.

To jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy Twoje dziecko 1 września zakłada wielki tornister i maszeruje do szkoły. Te cechy pozwolą mu lepiej zgłębiać wiedzę, szybciej podporządkować się szkolnym regułom, a co ważniejsze podejść do nauki jak do dobrej zabawy.

Kreatywnego myślenia, czy pracy w zespole możesz uczyć dziecko również w domu. Pierwsze lekcje przeprowadzisz w kuchni. Kup kilka produktów np. na pizzę czy ciasto czekoladowe i pozwól dziecku kombinować. Jeśli zaprosisz kuzynów czy kolegów z przedszkola, to pozwolisz dziecku rozwijać inne umiejętności m.in:

  • dzielenia się z innymi,
  • słuchania innych,
  • poznawania granic i umiejętności określania ryzyka,
  • odpowiedzialności, zwłaszcza jeśli po wielkim gotowaniu przyjdzie czas na wielkie sprzątanie.

Dzieci uwielbiają pomagać, bawić się i wymyślać różne zabawy. Wykorzystaj to, by zapewnić im właściwy rozwój na przyszłość.

Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości

Zobacz również: Wychować dziecko

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.